poród

Jak przygotować się do porodu?

Okres ciąży jest wyjątkowym czasem dla każdej kobiety, a organizm przygotowuje się, aby wydać na świat nowego człowieka. Zbliżający się termin porodu jest stresującym czasem, dlatego też warto się do niego dobrze przygotować.

Szkoły rodzenia na Kaszubach

Wiele szpitali, a także przychodni wychodzi naprzeciw kobietom i organizuje szkoły rodzenia. Jest to czas, gdy przyszli rodzice mogą dowiedzieć się, co ich czeka, zarówno w czasie powodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia. Kobieta uczy się wsłuchiwać w sygnały, które daje jej ciało, a które świadczą o tym, że ciąża dobiega końca i warto pojechać do szpitala. W czasie zajęć przyszła mama dowie się jakie badania powinna wykonać oraz co spakować do torby, którą ze sobą zabierze. Ponieważ wymagania każdej placówki mogą się różnić, warto się z nimi zapoznać bezpośrednio u źródła. Jednak obowiązkowym ekwipunkiem są aktualne wyniki badań, woda mineralna, podpaski koszula nocna na przebranie oraz środki higieniczne i kosmetyki. Niektóre szpitale wymagają, aby mamy posiadały własne pieluchy oraz ubranka dla noworodka.

Czas przed porodem

Czas przed porodem warto także wykorzystać na ostanie zakupy, czas spędzony z mężem, czy starszymi dziećmi. Noworodek w domu burzy dotychczasowy ład i porządek w nim panujący. Ponieważ poród wymaga dobrej kondycji i jest trudnym przeżyciem, warto również zregenerować siły, dobrze się odżywiać i dużo spacerować, aby kondycyjnie się do niego przygotować. Jest to także czas, gdy przyszła mama powinna zadbać o siebie – udać się do fryzjera, czy kosmetyczki korzystając z czasu dla siebie, którego na pewno na pierwszym etapie opieki nad dzieckiem będzie brakować.