parking

TOP 4 miejsca, które warto zobaczyć w Gdańsku

Jednym z najpopularniejszych nadmorskich kierunków wakacyjnych w Polsce od lat pozostaje Gdańsk – stolica województwa pomorskiego. Choć wiele osób przyjeżdża tu, aby wypocząć na plaży, nie należy zapominać o bogatej historii miasta i jego ofercie kulturalnej. Co szczególnie warto uwzględnić w swoimi wycieczkowym planie? Oto kilka propozycji!

  1. Stocznia Gdańska

To jeden ze świadków wydarzeń ważnych dla polskiej historii rozgrywających się tutaj w latach 70. i 80. Miały one istotny wpływ na zmiany polityczne w całej Europie. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z pobliskiego Europejskiego Centrum Solidarności, które uwiecznia te dzieje. Stocznię można zwiedzać zarówno samemu, jak i z przewodnikiem. Jeśli interesuje cię strzeżony parking płatny, Gdańsk ma ich na swojej mapie kilka, a jeden z nich znajduje się właśnie w okolicy tego nowoczesnego muzeum.

  1. Park Reagana – kojąca alternatywa dla plaży

Jest to największy park miejski nad polskim morzem. Jego powierzchnia liczy łącznie z lasem aż 140 hektarów. Park ciągnie się od Brzeźna do Jelitkowa, stanowiąc naturalne, mniej zatłoczone zaplecze gdańskiej plaży. To doskonały pomysł na kameralny spacer w letni wieczór po dniu spędzonym nad brzegiem Bałtyku.

  1. Klimatyczna ulica Mariacka

Miejsc tchnących w Gdańsku historią jest całkiem sporo, a jednym z najsłynniejszych jest ulica Mariacka ciągnąca się od położonej nad Motławą Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego. To co wyróżnia jej krajobraz, to przedproża kamienic oraz bogate zdobienia snycerskie i rzeźbiarskie na budynkach. Dzięki niej można sobie wyobrazić, jak niegdyś wyglądało całe miasto.

  1. Gdańska Oliwa

Choć znajduje się z dala od centrum miasta, Oliwa to dzielnica chętnie odwiedzana przez turystów. Wszystko ze względu na zabytkowy Park Oliwski oraz Katedrę ze słynnymi organami. Pod względem ten obszar jest raczej zróżnicowany. Znajdziesz tu zarówno nowoczesne biurowce, jak i wielkomiejskie kamienice czy domy. Nie brakuje zabytków, takich jak Brama Zarazy, Kościół św. Jakuba czy Młyn. Jeśli zechcesz spędzić dzień w tej części Gdańska, czeka na ciebie także mnóstwo terenów zielonych ze stawami i morenowymi wzgórzami.

To tylko niektóre z punktów na turystycznej mapie, które warto odwiedzić poza gdańską starówką. Jedno jest pewne – aby zobaczyć tu wszystko co najważniejsze i poczuć klimat miasta, weekend to z pewnością zbyt mało!